Yaz ayları, açık havada daha çok vakit geçirilen dinlenme ve eğlence sezonudur. Ancak yüksek sıcaklıklar ve güneşin zararlı ışınları, her yaştan insan için tehlike oluştursa da yaşlılar için daha büyük tehlike arz eder. İster bir yaşlı bakıcı olun isterseniz yaşlı yakınınıza bakmakla yükümlü olun, bu önerilere mutlaka göz atmalısınız! Yaz aylarında yaşlı bakımı hakkında önemli bilgiler başlıyor…

İlaçlara Dikkat Edin

Yaşlı bireyin düzenli olarak kullandığı ilaçların, yüksek sıcaklıklardan etkilenip etkilenmeyeceği konusunda bilgi edinin. Bunun için doktora danışabilirsiniz. Özellikle evde klima yoksa, bazı ilaçlar oda sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklar etkisini yitirebilir.

Bol Su İçilmeli

Yaşlılar, dehidrasyona gençlerden daha fazla duyarlıdır. Çünkü yaş ilerledikçe vücuttaki suyu koruma yeteneği azalır. Ayrıca yaşlı kişiler, susuz kaldıklarını fark etmeyebilirler. Bu nedenle yaşlı bireyin günlük olarak yeteri kadar su aldığından emin olmalısınız. Kış aylarına oranla, yaz mevsiminde yaşlılar daha fazla su tüketmelidirler. Aktivite sırasında ve aktiviteden sonra yaşlılar, yeterince su almalılar. Böylece vücutlarındaki su dengesini sağlayabilirler.

yaz aylarında yaşlı bakımı

Doğru Giyinmek

Yaşlılar dahil herkes havaya uygun giyinmelidir. Hava sıcaklığı arttığı zaman, bazı insanlar doğal kumaşları, sentetik kıyafetlerden daha fazla rahat bulurlar. Daha serin tutan pamuklu giysiler, yaz aylarında yaşlıların tercih etmesi gereken giysi türleridir. Bununla birlikte sıcak havalarda yaşlıların açık renkli giysiler giydiğinden emin olmalısınız.

Şapka Kullanımı

Genç ve yaşlı hemen herkes açık havada şapka kullanmalıdır. Ancak yaşlı kişilerin güneşten kısa sürede etkilenmeleri yüksek ihtimaldir. Bu nedenle bakımını üstlendiğiniz yaşlı kişinin dışarı çıkarken şapka giyip giymediğini kontrol etmelisiniz. Aynı şekilde güneş gözlüğü de yüksek sıcaklıklardan yaşlı kişilerin göz sağlığını korur. Güneş gözlüğü, güneşin zararlı ışınlarından gözleri koruduğu için önemlidir.

Serin Ortamlar Tercih Edilmeli

Sıcaklıktaki küçük artışlar bile kronik tıbbi rahatsızlığı olan yaşlılar için sorun yaratabilir. Bu nedenle yaşlı kişiler genellikle gölge ve serin alanlarda olmalıdırlar. Alışveriş merkezleri, sinema salonları, kütüphaneler serin değilse yaşlı kişiler bu tarz alanlardan uzaklaşmalılar.

Yaşlı yakınınızın yaz ve kış aylarında güvenli şekilde bakılmasını istiyorsanız; Firuz Bakıcı ile iletişime geçebilir, eğitimli ve donanımlı bakıcınızla anında tanışabilirsiniz. Firuz Bakıcı olarak, İstanbul Yaşlı bakıcısı, İstanbul Yaşlı Bakım Hizmeti ve İstanbul Evde Bakım Hizmeti konularında uzun yıllardan bu yana faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Etiler yaşlı bakıcısı, Sarıyer yaşlı bakımı, İstinye yaşlı bakıcısı, Beşiktaş yaşlı bakım hizmeti, Kadıköy yaşlı bakıcısı ihtiyaçlarınız için Firuz Bakıcı daima sizlerle! İstanbul’un tüm ilçelerinde hizmet verdiğimizi hatırlatırız!

Dil >