Firuz Bakıcı olarak; evde yaşlı bakım hizmeti, yaşlı bakıcı, hasta bakıcısı gibi kategorilerde profesyonel hizmet vermekteyiz. Etiler, Sarıyer, İstinye, Bebek, Şişli, Levent gibi semtler başta olmak üzere İstanbul’un birçok ilçesinde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Evde yaşlı bakımı konusundaki bilgi ve tecrübelerimize dayanarak; bu yazımızda yaşlıların evde sağlıklı kalmasına yardımcı olan temel ipuçları sunuyoruz!

Sağlıklı kalmak, yaşam ömrünü uzatmak için bazı ipuçlarına ihtiyaç duyarız. Özellikle yaşlı insanların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Sağlığı iyileştirmek için hiçbir zaman geç sayılmaz. Biraz özel çaba ve farkındalık ile yaşlıların daha mutlu ve refah içinde yaşamaları sağlanabilir. İşte, yaşlıların evde sağlıklı kalmasına yardımcı olan 5 ipucu sizlerle…

Kalp sağlığına dikkat!

Kalp hastalıkları, sağlık için bir numaralı tehdittir. Yaşlıların kalp sağlığını korumaları için düzenli egzersiz yapmaları, besleyici bir diyet planını benimsemeleri ve sigaradan uzak durmaları gerekir. Daha önce herhangi bir kalp sağlığı sorunu yaşanmadıysa, önlem almak açısından şu metriklere dikkat edilmelidir:

  • Kan basıncı
  • Kolesterol seviyesi
  • Diyabete de yol açabilecek kan şekeri sorunları

İlaçların bir listesi tutulmalı

Birçok yaşlı birey, doktor tarafından reçete edilen çok sayıda ilaç almaktadır. Tüm ilaçların bir listesi tutulursa, ilaçların unutulmaması kolaylaşır. Aynı zamanda, periyodik kontrollerde doktorun ilaç listesini görmesi, daha iyi analiz yapmasına katkı sağlar.

Akıl sağlığı için önlem alınmalı

Fiziksel sağlık tek endişe konusu değildir. Akıl sağlığı, yaşamın her aşamasında, özellikle de yaşlılar için önemlidir. Yalnızlık, finansal kaygılar ve fiziksel sağlık sorunları, yaşlıların zihinsel sağlıkları üzerinde orantısız bir sıkıntı yaratabilir. Aşağıdaki belirtiler söz konusu ise yaşlı bireyin bir doktordan yardım alması tavsiye edilir:

  • Çok az ya da çok fazla uyku
  • Hoşlanılan aktivitelere karşı ilgi kaybı
  • Umutsuzluk
  • Odaklanma veya karar vermede güçlük çekme
  • Aşırı sinirlilik
  • Vücudun herhangi bir yerinde yeni başlayan ağrılar
  • Kendini soyutlama

Onları yalnız bırakmayın!

Yaşlıların sağlıklı kalmaları ve mutlu bir yaşam sürmeleri için sevdikleriyle yeterince vakit geçirmeleri gerekir. Bu nedenle, yakınlarınızı elinizden geldiğince yalnız bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Yaşlı bakım hizmeti alabilirsiniz

Her daim sevdiklerinizin yanında olamıyor, onlara yeterince destek sağlayamadığınızı düşünüyorsanız; profesyonel kişilerden hizmet alabilirsiniz. Sevdiklerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak, daha sağlıklı, mutlu ve refah içinde yaşamalarını sağlayacak bir kişi arıyorsanız; Firuz Bakıcı ile iletişime geçebilirsiniz!

Yaşlı Bakımı Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 7 Sağlık Durumu

Dil >