İstanbul Bakıcı

Yaşlı Bakımında Psikolojik Etkenler

Yaşlı Bakımında Psikolojik Etkenler

Yaşlı kişilerde sağlık problemleri, yaşam kalitelerinde azalma çok fazla ortaya çıkmaktadır. Bu durum onların psikolojik açıdan çökme yaşamalarına neden olur. Üzüntü, yaşamdan zevk almama, kaygı gibi nedenlerden yaşlı bakım döneminde sık rastlanır.

Çabuk duygulanma, fazla alınganlık, sık ağlama gibi sorunlar depresyon hastalığının belirtisi olabilir. Aile yakınları ya da bakıcı bu gibi zamanlarda yaşlı kişiyle daha fazla ilgilenmeli ve ona kendisini mutlu hissettirmelidir. Bu anlamda yaşlı bakımı büyük önem arz eder ve çok sabır gerektirir.

Yaşlı Bakımında Psikolojik Etkenler

Yaşlı Bakımında Beslenme

Yaşlı kişilerin çok fazla hareket edememeleri nedeni ile yeme ve içmesine dikkat edilmelidir. Onların sağlık açısından ağır yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bu anlamda bakıcılar, doktor tarafından tavsiye edilen gıdaları tüketmesi konusunda hassas davranmalıdır. Aksi halde yaşlı kişi rahatsızlanabilir. Yaş ilerledikçe aktivite sayısı da azalmasından dolayı vücut daha az kaloriye gereksinim duyar ve beslenme problemi başlar. Bu da yaşlının daha çok hastalanmasına neden olabilir. Bunları engellemek adına yaşlı bakımı esnasında beslenme şu şekilde olmalıdır;

  • Yaşlının katı yağ tüketimi en aza indirilmeli
  • Protein alması sağlanmalı
  • Günde en fazla 2 litre su içmesine özen gösterilmeli
  • Alkol, sigara ve kafein kullanımı minimuma indirilmeli
  • Tuz, şeker, yağ miktarı düşürülmeli
  • Yaşlının vitamin eksiklikleri belirlenmeli ve ona göre vitamin takviyesi yapılmalı
  • Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmeli

Yaşlı bakımı hakkında bilgi edinmek amacıyla sizlere Sarıyer, Bahçeşehir, Göktürk, Florya ve Zekeriyaköy gibi yerlerde sunulan programlara katılabilirsiniz. Böylece yaşlı bakımı konusunda aklınızdaki soru işaretlerini yok edip deneyim kazanabilirsiniz.

Yorum Yap

Dil >