İstanbul Bakıcı

Yaşlı Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Sorunları

Yaşlı Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Sorunları

Yaşa bağlı olarak insanlar birden fazla sağlık problemi ile karşılaşmak mümkün. Bunlardan en fazla rastlananı düşme sorunudur. Baş dönmesi, görme bozukluğu gibi etkenler yaşlılarda düşmeye sebep olur. Yaşlı bakımı yapan kişiye burada fazlasıyla görev düşmektedir. Mesela, yaşlıların bulunduğu odanın iyi aydınlatılması, yatak kenarlarına koruyucu destekler konması gibi çözüm yöntemleri ile yaşanabilecek kazaları en aza indirilebilir.

Yaşlıların kullanmış olduğu ilaçlar ya da çok fazla hareketsiz kalması düşme yaşamalarını sağlar. Bu nedenle yaşlı bakımı yapan kişi günlük aktivitelerde bulunarak hareket etmesini sağlamalıdır.

Yaşlı kişilerin bulunduğu ortamın ıslak kalmamasına özen gösterilmeli. Yerdeki halılar sabitlenmeli ve takılıp düşmeleri önlenmelidir. En önemlisi banyodur, zeminin ıslak olması sebebiyle yaralanmalar burada çok görülür. Bu nedenle yaşlı kişiyi banyoda yalnız bırakmamak önemlidir.

Yaşlı Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Sorunları

Huzurevlerinde Yaşlı Bakım Hizmetleri

Huzurevleri ya da diğer bir ifade ile bakım evleri yaşlı kişilerin sosyal, psikolojik ve fiziksel ihtiyaçlarını deneyimli personelleriyle karşılan kurumlardır. Burada her şey yaşlıların kolay şekilde hareket edebilecekleri şekilde tasarlanmış ve böylece ortak yaşam alanlarında güvenli olmaları sağlanmıştır.

Bu gibi kurumlarda yaşlı bakımı konusunda deneyimli doktor, personel ve hasta bakıcılar çalışır. Bu kişiler yaşlılara ihtiyaç durumunda destek sunarak onların mutluluğu için çaba harcarlar.

Dahası kuruluşlarda yaşlıların mutfak, banyo, temizlik ve çamaşır yıkama personelleri onların tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Sarıyer, Bahçeşehir, Göktürk, Florya ve Zekeriyaköy’de bu anlamda uzman sahibi kişiler yaşlı kişiler ile görüşerek onların sorunlarına çözüm aramaya çalışırlar. Hasta bakım işini yapacak olan kişilerin mutlaka deneyim sahibi, saygılı, hoşgörülü, sabırlı olması ve onları anlamaya çalışması gerekir.

Yorum Yap

Dil >