İstanbul yaşlı bakım hizmeti, Etiler yaşlı bakıcısı, İstinye yaşlı bakım hizmeti, Sarıyer hasta bakıcısı, İstanbul Bebek yaşlı bakıcısı gibi kategorilerde uzun yıllardan bu yana tercih edilmekteyiz.  Siz de sevdiklerinizi gönül rahatlığı ile tecrübeli personellerimize emanet edebilir, yakınlarınızı rahat ettirebilirsiniz!

Yaşlı bakımı zordur diyen kişilere kulak vermeyin. Dikkat edilmesi gereken hususları göz önünde bulundurduğunuzda asla zorlanmayacağınızı siz de göreceksiniz. Bugünkü yazımızda yaşlı bakımı hakkında dikkat etmeniz gereken 7 sağlık durumundan söz edeceğiz.

Hepimiz bir gün yaşlanacağız, bunu unutmamalıyız. Yaşlıları rahat ettirmek ve bakımlarını kusursuz biçimde sağlamak için öncelikle sağlık ile alakalı olan bazı durumlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Yaşlı Bakımı Hakkında 7 Önemli Madde

yaşlı bakım hizmeti istanbul

1. Rahat Bir Yatak Hazırlamak Önemli

Yaşlı bakımı hakkında en önemli detaylardan biri yatak seçimi olmaktadır. Yaşlıların rahat etmesi ve çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşmaması için özel olarak dizayn edilmiş yataklar bulunuyor. Bu özel tasarım yataklar genel olarak motorlu bir sisteme sahiptir ve çeşitli tuşlar yardımıyla çalışır.

2. Zemin Seçimine Dikkat!

Yaşlı bakımı ile ilgili en önemli konulardan birisi de zemin seçimi oluyor. Yaşlılar gençler kadar rahat yürüyemedikleri için ekstra konforlu bir zemine ihtiyaç duyarlar. Engebeli ve rahatsız edici bir zemin yaşlıların sağlığını tehlikeye atan bir faktör olacaktır. Bu nedenle yormayan bir yapıda zemin seçimi yapılmalıdır.

3. Hijyen Her Zaman Sağlanmalı

Kirli bir ortamda yaşlı bakımı yapılamaz. Yaşlı bakımı yapılacak yerde hijyen her zaman en doğru şekilde sağlanmalıdır. Yaşlı bakımı hakkında önemli olan durumlar arasında en fazla dikkat edilmesi gereken hijyen konusudur. Yeteri kadar temizlenmemiş bir ortamda bakteriler daha hızlı üremeye başlar ve birçok hastalığa davetiye çıkarırlar. Yaşlıların bağışıklık sistemi gençlere göre daha hassas olduğundan herhangi bir hastalığa daha çabuk yakalanabilirler. Uygun temizlik ürünleri ile ortam her zaman dezenfekte edilmelidir.

4. İlaç Kullanımı ile Alakalı Durumlar Dikkate Alınmalı

Yaşlı bakımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de ilaç konusudur. Yaşlı bakımı yapan kişi ya da kişiler asla kendi kafalarına göre ilaç vermemelidir. Doktorun verdiği ilaçlar saatlerine, günlerine dikkat edilerek düzenli olarak verilmelidir. Yaşlılar bünye açısından çok dayanıklı olamayabilirler bu nedenle herhangi bir ilaç keyfe göre kullanılmamalıdır. Bunun yerine acil bir durumda doktora danışmak daha mantıklı bir karar olacaktır.

5. Tedavi İçin Kullanılan Cihazlara Dikkat Edilmeli

Birçok yaşlının ciddi bir hastalığı olduğunda teknolojik ve tıbbi cihazlardan yararlanılır. Bu cihazların bakımları geciktirilmemeli, muhakkak çok vakit geçmeden evvel yaptırılmalıdır. Aksi takdirde cihazlar işe yaramamaya başlar ve kişinin sağlığı zarar görür. Yaşlı bakımı hakkında önemli detaylar bunlarla da bitmiyor…

6. Motivasyon ve Aktivite Mühim!

Bildiğiniz üzere stres içeren her durum, aktivitesiz bir yaşam ve yeteri kadar motive olamamak herkesin hasta olmasına zemin hazırlayan bir şeydir. Yaşlıların psikolojilerinin bozulmamasını sağlamak da sağlık ile ilgili en önemli mevzulardan birisi olmaktadır.

7. Kişinin Ciddi Bir Hastalığı Varsa Buna Dikkat Edilmeli

Yaşlı bireyin ciddi bir hastalığı varsa nelerin yapılması ve nelerin yapılmaması gerektiğine dikkat edilmesi önemli bir konudur. Örneğin bazı hastaların sıvı tüketmesi gerekirken bazılarının katı besinler alması gerekir. Ya da tuz kullanmaması gereken bir hasta olabileceği gibi tuz kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmayan hastalar da vardır. Bu gibi durumlara dikkat edilmelidir. Yaşlı bakımı hakkında olan bu bilgileri dikkate aldığınız sürece yaşlı bakımı zor bir durum olmaktan çıkacaktır.

Sevdiklerinizin bakıma ihtiyacı varsa; Etiler yaşlı bakımı, Sarıyer yaşlı bakım hizmeti, evde bakım, İstanbul yaşlı bakım, İstinye yaşlı bakım hizmeti gibi alanlarda Firuz Bakıcı olarak tecrübeli olduğumuzu hatırlatır, detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçmenizi öneririz!

Dil >