Sağlıklı yaşlanmak için uygulamanız gereken bazı püf noktalar var. Yaşamınızı daha kaliteli hale getirmek, hastalıklardan kolayca kurtulmak veya hastalıklara yakalanmamak için aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz.

1. Aktif bir yaşam sürün

Düzenli egzersiz, fiziksel ve zihinsel refahın en büyük anahtarlarından biridir. Aktif bir hayat yaşamak, istediğiniz yere gitmek ve kendi aktivitelerinizi gerçekleştirmek için bağımsızlığınızı koruyacak kadar formda kalmanıza yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz, kalp hastalığı, diyabet, depresyon ve artrit gibi birçok yaygın kronik rahatsızlığı önleyebilir veya hatta bunlardan kurtulmayı sağlayabilir.

2. Sağlıklı besinler yiyin

Yetişkinlerin çoğu, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalığa yol açabilecek önerilen günlük sodyum miktarının iki katından fazlasını tüketmektedir; Bu yüksek sodyum alımının çoğu önceden paketlenmiş gıdalardan ve restoranlardan gelir. Sağlıklı beslenmek için ev yapımı yemekler tüketmelisiniz. Yemek yapmak konusunda zorlanıyorsanız, bir yaşlı bakıcısı hizmet almalısınız.

yaşlı bakıcısı istanbul

3. Beyninizi Koruyun

Öğrenmeyi ve zihninizi zorlamayı asla bırakmayın! Dans dersleri alın, yeni bir dil öğrenin, yerel bir üniversitede derslere katılın, müzik aleti çalmayı öğrenin veya bir kitap okuyun. Bunları yapmak konusunda zorlanıyorsanız veya tek başınıza sıkılıyorsanız, mutlaka bir yaşlı bakıcısı ile anlaşmanızı öneririz. Böylece keyifli vakit geçirirken, beyin sağlığınızı da desteklemiş olursunuz.

4. Sağlığınızı kontrol altına alın

Sağlığımızın çoğu sağlık sistemi tarafından değil, kendi eylemlerimiz, çevremiz, genlerimiz ve sosyal faktörler tarafından kontrol edilir. Ek olarak, doktorlar mükemmel değildir; tıbbi hatalar meydana gelebilir. Hastalar kendi sağlıklarını kendileri korumaya özen gösterirlerse, aldıkları bakımdan daha fazla fayda görürler.

5. Stresi azaltın

Yaşlandıkça, stres faktörlerimiz de değişir ve stresle başa çıkma yeteneğimiz de değişir. Uzun süreli stres beyin hücrelerine zarar verebilir ve depresyona yol açabilir. Stres ayrıca hafıza kaybı, yorgunluk, enfeksiyondan kurtulma yeteneğinde düşüşe de neden olabilir. Aslında, hastalıkların % 90’ından fazlasının stres nedeniyle ortaya çıkar.

Stresli durumlardan tamamen kaçınamayız, ancak stresle başa çıkmak için daha iyi teknikler öğrenebiliriz. Stresli olduğunuzda, yeterince uyuyarak, egzersiz yaparak ve besleyici yiyecekler yiyerek kendinize iyi bakın. Sevdiğiniz bir kişiyle veya bakıcınızla stresiniz hakkında konuşun ve dairesel nefes alma, yoga veya meditasyon gibi bazı rahatlama tekniklerini deneyin. Egzersiz konusunda tek başınıza yetersiz kalıyorsanız; bir bakıcıdan veya yakınınızdan yardım almanızda fayda vardır.

Evde yaşlı bakım hizmeti almak için Firuz Bakıcı’ya ulaşabilir, sağlıklı yaşarken, en iyi şekilde bakım ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yaşlı bakıcısı İstanbul hizmeti için Firuz Bakıcı daima yanınızda!

Hasta Bakıcısı Hizmeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dil >