Sosyal izolasyon, birkaç haftadır içinde bulunduğumuz beklenmedik durumdur. Koronavirüs tüm dünyayı etkiledi, haliyle yaşlı, genç, yetişkin ve çocuklar olmak üzere her yaştan insan izole olmuş durumda. Peki, karantina günlerinde yaşlı bakımı nasıl olmalı? Yaşlı bireyler bu durumdan nasıl etkileniyor? Dikkat edilmesi gerekenler neler? İstanbul yaşlı bakımı alanında edinmiş olduğumuz deneyimler neticesinde, konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz!

Coronavirüs ve Yaşlı Bakımı

izolasyon yaşlı bakımı istanbulVirüs, küresel komplikasyonları olan zorunlu bir sosyal izolasyona neden oldu. Normal yaşantımıza ne zaman döneceğimiz henüz kesinleşmiş değil. Bu süre zarfında herkesin dikkatli olması, hijyen ve mesafe kurallarına uyması gerekiyor. Özellikle yaşlı bireylerin bu konuda daha fazla dikkatli olması şart. Yaşlı bakıcısı kişilerin ise görevlerini tam ve eksiksiz biçimde yerine getirmeleri, yaşlıların psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklı kalmalarına destek olmaları gerekiyor. Yaşlı kişiler yalnız yaşıyorlarsa, insanlarla telefon yoluyla veya sosyal mesafeyi koruyarak iletişimde olmalılardır. Sonuçta biz sosyal varlıklarız ve mutluluğumuzu, kişisel değerlerimizi ve genel sağlığımızı stabil tutmak için başkalarıyla iletişim kurmaya ihtiyacımız var.

Yaşlıların, psikolojik olarak bu dönemden kötü etkilenmemeleri için telefon veya sosyal medya aracılığı ile iletişim kurması büyük bir önem arz ediyor. Bu nedenle, yaşlı yakınlarımızı yeterince arayıp sormalıyız. Bir yaşlı bakıcısı olmayan yaşlılar ise izole günlerde zorluk yaşayabilir, market alışverişi, ilaç alımı vb konularda desteğe ihtiyaç duyabilirler. Yine aynı şekilde temastan kaçınarak ve sosyal mesafeyi koruyarak onlara destek olunması gerekiyor.

Yaşlı kişiler, #Evdekal dönemlerinde bakıcıları veya yakınlarıyla sosyal mesafeyi korumaya dikkat etmeliler. Bu dönemi fiziksel ve ruhsal olarak en iyi şekilde atlatmak için farklı hobiler edinebilir, sevdikleri kişilerle, çocuklarıyla veya torunlarıyla sosyal medya üzerinden ya da telefonla iletişim kurabilirler. Evlerinde bir bakıcı bulunuyorsa; bakıcılar, bu zor zamanlarda onlara en iyi şekilde destek çıkmalılar. Sağlıklı beslenme, düzenli ilaç kullanımı, genel vücut temizliği ve vücut egzersizi gibi konularda bakıcılar, bakmakla yükümlü oldukları kişiye en iyi şekilde destek olmalılar. Burada önemli olan bir diğer konu ise eldiven ve maske kullanımıdır.

Yaşlı bakıcısı İstanbul kategorisinde yıllardır tecrübeli olduğumuzu ve Sarıyer, Etiler, Beylikdüzü, İstinye, Esenyurt, Avcılar, Kadıköy, Beşiktaş, Maltepe, Bebek dahil olmak üzere İstanbul’un bütün semtlerinde hizmet sunduğumuzu hatırlatırız. Yaşlı bakıcısı arıyorum diyorsanız; Firuz Bakıcı daima yanınızda!

Korona Virüse Karşı Çocuk Bakıcısının Alması Gereken Önlemler!

Dil >