Yaşlı kişiler fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak tükenme durumu yaşayabilirler. Aile bireyleri, yaşlıların ihtiyaç duyduğu desteği almaları için evde bakım hizmetinden faydalanabilirler. Birçok aile için evde bakım hizmeti faydalı bir seçimdir. Bu destek sayesinde hem yaşlılar hem de tüm aile mutlu bir şekilde yaşamına devam edebilir. Evde bakım hizmetinin faydaları hakkında diğer bilgiler yazımızın devamında!

Evde bakım hizmetinin olağanüstü faydaları

Sevdiklerinizi önemsiyorsanız; evde bakım hizmeti alabilir, onların mutlu, sağlıklı ve refah içinde yaşamalarını sağlayabilirsiniz. İşte, evde yaşlı bakımı ve sunduğu faydalar!

  • Eğitimli ve deneyimli personeller, yaşlı bakımı sürecinde güvenlik risklerini değerlendirebilir, yaşlıların güven içinde yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olabilirler.
  • Evde bakım hizmeti sunan profesyoneller, yetişkinlerin ihtiyaç duydukları kişisel bakım konusunda da destek olurlar. Böylece yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırırken, sağlıklı kalmalarını teşvik ederler. Örneğin, günlük bakım ihtiyaçlarından banyo, sakal kesimi gibi eylemlere yardımcı olurlar.
  • Sevdiklerinizin karmaşık tıbbi ihtiyaçlarının giderilmesini sağlayabilir, bu konudaki görevlerini yerine getirerek sağlıklı kalmaları konusunda destek olabilirler.
  • Yaşlı ebeveynleriniz yeterli ve sağlıklı besleniyor mu? Özellikle 65 yaş ve üstü erişkinler ve kronik rahatsızlığı olanlar, beslenme düzenine dikkat etmelidir. Yaşlanma, yatak istirahati, hastalık, yaralanma gibi tüm durumlar, vücut kütlesinde azalmaya ve sağlığı tehdit etmeye zemin hazırlar. Bu nedenle, yaşlı bakım hizmeti alarak sevdiklerinizi yetersiz beslenmeye karşı koruyabilir, onların sağlıklı beslenmesine yardımcı olacak profesyoneller ile tanışabilirsiniz.
  • Yaşlı bakım hizmeti veren personeller, ilaç yönetimi konusunda da yaşlı bireylere destek olurlar. Yaşlı bakımına ihtiyaç duyan birey birden fazla ilaç kullanıyorsa, bunu yönetmesi zor olabilir. Evde bakım hizmetiyle, bu karışıklık ortadan kalkabilir ve sevdikleriniz zamanında ilaçlarını alarak, sağlıklı kalmaya devam ederler.
  • Evde bakım hizmetinin yaşlılara sunduğu en önemli fayda ise onların yalnız kalmamalarını sağlamasıdır. Yaşlanan erişkinler sosyal etkileşim ile daha sağlıklı hale gelebilir, kendilerini mutlu ve huzurlu hissedebilirler. Yaşlı bakımı sunan personeller, yaşlılarla birlikte yürüyüşe çıkarlar, film izlemeye veya tiyatroya gidebilirler, sohbet ederler, yemekler yapıp çeşitli sosyal aktivitelere dahil olabilirler. Tüm bunlar ve çok daha fazlası yaşlıların kendilerini yalnız hissetmelerini engeller.
  • Yaşlanan kişiler çamaşır yıkama, yemek ve bulaşık gibi rutin ev işlerini yapmakta zorlanabilirler. Yaşlı bakımı konusunda profesyonel olan yardımcılar, çeşitleri ev işlerine de yardımcı olabilirler.

Siz de ”yaşlı bakıcısı arıyorum” diyorsanız; Firuz Bakıcı ile iletişime geçebilir, profesyonel yaşlı bakımı hizmeti alabilirsiniz!

Yaşlıların Evde Sağlıklı Kalmasına Yardımcı Olan 5 Temel İpucu

Dil >