Temizlik, market alışverişi, yemek pişirme, tıbbi randevulara yardım etme ve ilaçları yönetme yaşlı bir bakıcının görevlerinden bazılarıdır. Ancak sorumluluklarınız nihayetinde bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin sağlığına ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Deneyimli yaşlı bakıcısı arıyorsanız; yazımızı detaylıca incelemenizi tavsiye ediyoruz!

Neden Yaşlı Bakıcısına İhtiyaç Duyulur?

Bir bakıcı, günlük görevler ve aktiviteler için yardıma ihtiyacı olan birinin sağlığına ve esenliğine önem verir. Yaşlanan yakınınız, günlük işleri daha zorlaştıran bir yaralanma, hareketlilik veya hafıza sorunları, hastalıklar veya kronik durumlar nedeniyle bir bakıcıya ihtiyaç duyabilir.

Deneyimli Yaşlı Bakıcısının Görev ve Sorumlulukları

Bakıcı görevleri her gün değişebilir, ancak yaşlanan bir ebeveyn veya sevilen bir yaşlıya bakarken bazı temel görevler aynı kalır. Bunlar:

deneyimli yaşlı bakıcısıTıbbi ihtiyaçları değerlendirir

Yaşlı kişinin sağlığını kontrol etmek, bakıcının önemli bir sorumluluğudur. Tıbbi randevuları izlemek, ilaçları ve kronik durumları yönetmek veya ağrı seviyelerini değerlendirmeye yardımcı olmak gibi görevler söz konusudur. Yaşlı kişinin sağlığını doktorları ve diğer sağlık profesyonelleri ile düzenli olarak tartışmak iyi bir fikirdir.

Bakım planına sadık kalır

Yaşlı kişinin bakım ihtiyaçlarını ve hedeflerini karşılayan bir bakım planı hazırlamak, yaşlı bakım yolculuğunda oldukça işe yarar. Bu plan, yaşlı kişinin günde kaç saat bakıma ihtiyacı olduğunu, sağlığını ve güvenliğini sağlamak için ek yardıma ihtiyacı olup olmadığını belirler.

Temel ihtiyaçlara yardımcı olur

Bellek ve hareketlilik sorunları, genellikle günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilememesine yol açar. Bir yaşlı bakıcısı, bakmakla yükümlü olduğunu bireyin temel ihtiyaçlarını karşılamasını destekler.

Arkadaşlık eder

Bakımın en önemli ama bazen gözden kaçan kısımlarından biri de arkadaşlıktır. Yaşlı yetişkinlerde yalnızlık hissi depresyon da dahil olmak üzere ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Yaşlı bakıcıları ise yaşlı bireylere arkadaşlık etme konusunda da fayda sağlayan insanlardır.

İlaçların doğru zamanda kullanımını sağlar

Yaşlı yetişkinler genellikle kronik durumları tedavi etmek için birkaç reçeteli ilaç alırlar. Yaşlı kişinin ilaç listelerini takip etmek, ilaç etkileşimlerini anlamak ve doğru zamanda reçete edilen dozajları almak için yardıma ihtiyaçları olabilir. Bakıcılar ise onların doğru zamanda doğru dozajda ilaç almalarına yardımcı olurlar.

Yaşlı bakıcısı İstanbul kategorisinde yıllardır tecrübeli olduğumuzu ve Sarıyer, Etiler, Beylikdüzü, İstinye, Esenyurt, Avcılar, Kadıköy, Beşiktaş, Maltepe, Bebek dahil olmak üzere İstanbul’un bütün semtlerinde hizmet sunduğumuzu hatırlatırız. Etiler yaşlı bakıcısı, Sarıyer yaşlı bakıcısı, İstinye yaşlı bakıcısı, Kadıköy yaşlı bakıcısı arıyorum diyorsanız; Firuz Bakıcı daima yanınızda!

Yaşlıları Bakıcı Hizmetine İkna Etmenin 4 Yolu

Dil >