Vücut yaşlandıkça, dışarı çıkmak ve sıklıkla sosyal olmak zorlaşabilir. Bu özellikle son zamanlarda bir ameliyat geçirmiş veya diğer koşullardan muzdarip yaşlılar için geçerli olabilir. Bu nedenle birçok yaşlı, evde kendilerinin tek başlarına daha fazla zaman geçirdiğini fark eder, bu da onları yalnız bırakabilir. Deneyimli yaşlı bakıcısı, sevdiklerinizin fiziksel ve duygusal sağlığını iyileştirmede büyük bir rol oynayabilir.

Deneyimli Yaşlı Bakıcı ve Görevleri

Tam zamanlı, yarı zamanlı veya yatılı yaşlı bakıcılar, sevdiklerinizin yaşamlarını en iyi şekilde sürdürmeleri konusunda destek olurlar. Ev işlerinden yaşlı kişinin yemeğine, vücut bakımına ve sosyal aktivitelerine kadar her konuda deneyimli olan yaşlı bakıcısı kişiler, onların hayatlarını kolaylaştırırlar. Peki deneyimli yaşlı bakıcısı görevleri nelerdir? Yaşlı bireyin istekleri ve ihtiyaçlarına göre, bakıcının da görev tanımı değişir. Genel olarak deneyim yaşlı bakıcısı şu görevlerden sorumlu olmaktadır:

  • Yaşlı bireyle sohbet etmek, onun iyi vakit geçirmesini sağlamak ve dostane bir yaklaşım sergilemek.
  • Oyun oynamak ve aktiviteye teşvik etmek.
  • Avluya veya dışarıya kısa geziler yapmak veya mümkün olduğunca kısa yürüyüşler yapmak.
  • Yaşlılara ilaç hatırlatmaları sunmak.
  • Hastanın sınırlamaları ve konfor seviyesi dahilinde egzersize teşvik etmek.
  • Anlaşmaya bağlı olarak; yemek yapmak, market alışverişi yapmak, hastanede yaşlıya refakat etmek, hastane randevularına yaşlı bireyi götürmek, ev temizliği ve düzenini gerçekleştirmek.

deneyimli yaşlı bakıcısı istanbul

Deneyimli Yaşlı Bakıcı Hizmetlerinin Faydaları

Deneyimli bir yaşlı bakıcısı, yardıma ihtiyacı olan yaşlı bireylere pek çok konuda fayda sağlar. Bunlardan en önemlileri:

  • Arkadaşlık: Bilim, başkalarıyla aktif olarak ilgilenen ve zihinlerini çalışmaya devam eden yaşlıların hafıza ile ilgili problemlerin ilerlemesini en aza indirip azaltabileceğini göstermiştir. Düzenli arkadaş ilişkisi olan yaşlılar daha az hastalanıyor, depresyondan daha az acı çekiyor ve yaralanmalarda daha hızlı iyileşiyor.
  • Her Yerde Huzur: Sevdikleriniz hastanede, rehabilitasyonda ya da yaşlı bir bakıcı ile evinde olsa da rahat bir nefes alabilirsiniz. Zihniniz, çalışmaya, işlere dikkat etmeye veya biraz uyumaya odaklanmakta serbest olacaktır. Aynı zamanda yaşlılar da bakıcıları ile mutlu ve huzurlu bir yaşam sürecektir.
  • Daha Hızlı İyileşme ve Daha Az Yaralanma: Yemek hazırlama, araba kullanma veya evdeki yaşlıları koruma gibi şeylerle ilgilenmenize gerek kalmadan, yaşlılar, mevcut hastalıklarından ve ameliyatlardan sonra çok daha hızlı iyileşebilir. Ayrıca, ev çalışanlarının görevlerini üst düzey bir refakatçinin verdiği bilinçle yerine getirmelerinden dolayı, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin hastalanma olasılıkları da daha düşüktür. Ek olarak, duygusal destek sağlayan bir kimseyle konuşmak,  zihinsel sağlığı ve daha yüksek kişisel mutluluğu arttırır.

Sevdikleriniz için yaşlı bakıcısı hizmeti arıyorsanız, Firuz Bakıcı ile iletişime geçebilir, deneyimli yaşlı bakıcısı personelinizle tanışabilirsiniz. Etiler yaşlı bakıcısı, İstinye yaşlı bakıcısı, Bebek yaşlı bakıcısı, Sarıyer yaşlı bakıcısı gibi ihtiyaçlarınız varsa, İstanbul’un bütün semtlerinde faaliyetlerimizi sürdürdüğümüzü hatırlatırız.

İzolasyon Günlerinde Yaşlı Bakımı ve Önemi

Dil >