Çocuk Bakıcısı‘nın Yanında Güven İçinde Olması Gerekir

Çocuk bakıcısı olacak kişinin şefkatli olması, çocuklara tahammül edebilmesi ve onlarla iletişim kurabilmesi gerekir. Çocuklar kendileriyle oyun oynayan, onlara masal anlatan, onlara oyun kuran kişileri severler. En başta anne- baba için çocuğunun güven içinde olacağı kişiyi bulması önemlidir. Çok agresif, saldırgan, sinirli, tahammülsüz insanlar bakıcı olamazlar. Ani sinirlilik hali geçirip, çocuğa şiddet uygulayan insan tipleri vardır. Çocukların yanında küfürlü konuşan, argo ağzıyla konuşan insanlar vardır. Zararlı alışkanlıkları olan, mesela sigara içen bakıcılar vardır. Çocuğun yanında büyüyeceği bu insanlar çocuk için rol-model olacaklardır. Bu nedenle bakıcıların davranışları, alışkanlıkları çok önemlidir.

çocuk bakıcısı istanbul 6

Seçiminizi Yapmadan Önce Çocuk Bakıcısı‘nın Çocukla İletişimini İnceleyin

İnsanlar istediğiniz kadar iyi olsun, istediğiniz kadar önceki yanında çalıştığı ailelerden referans alın, sizin çocuğunuzla iletişim kuramıyorsa, çocuğunuz onu sevmemişse, bakıcınız çocuğunuza da ısınamamışsa, maalesef o bakıcıyı seçmemeniz gereklidir. Bu iletişimi anlamak için bir müddet çocuğunuzu bakıcıyla yalnız bırakın, konuşmaya çalışsınlar, bırakın birlikte oyun oynasınlar; onları gözlemleyin; zaten bakıcının uygun olup olmadığını anlarsınız. Çocuk bakıcısı nasıl seçilir sorusunun cevabı, çocuğunuzla iyi iletişim kurabilen kişi doğru kişidir.

istanbul çocuk bakıcısı arayan aileler 3

Eğitimli Bakıcı Olması İlk Tercih Nedeni Olmamalıdır

Çocukların yetişmesi çağında sevgi ilk derecede önemlidir; çünkü sevgiyle büyüyen çocuğun kendine özgüveni gelişir; sevgisiz büyüyen çocuklarda yalnızlık hissiyatı büyüktür; yaşamda özgüveni yoktur. Eğitimli bakıcı olması ilk etapta çok önemli değildir; çocuğunuza sevgi veremiyor, bakıcılık işini sadece ihtiyacı olduğu için, mesai saatini doldurmak için yapıyorsa bakıcının çok eğitimli olması da referanslı olması da sizin bir işinize yaramayacaktır.

Çocuk bakıcısı nasıl seçilir konusunda titiz yaklaşım sergilemekte haklısınız; dilerseniz çocuk bakıcısı‘yla görüşüp son kararınızı vermeden önce birkaç günlük süre için anlaşıp, ücretini ödeyerek evinizde bulundurabilir; aile ve çocuğunuza uyum sağlama konusunda gözlem yapabilirsiniz. Bu durumu tek taraflı düşünmemek adına, bakıcı da bu süre içinde kendini denemiş olur; çocuğunuzla anlaşabilecek mi, sizin ailenize uyum sağlayabilecek mi, tüm bu soruların cevabını kendi içinde bulmuş olur. Yani bir anlamda birbirinizi denemiş olursunuz.

çocuk bakıcısı istanbul 7

Çalışan Annenin Aklı Evde Kalmamalıdır

Çalışan annenin doğum sonrası izin kullandığı dönemde, çocuk bakıcısı nasıl seçilir sorusu aklını meşgul eder. Anneanne, babaanne ya da güvenilir akraba seçeneğiniz yoksa bu durumda bebeğin güvenilir ellere emaneti önem kazanır. Bebeğinizi emanet edeceğiniz bakıcı güvenilir olmalıdır, daha önceden bir suça karışmış olmamalıdır; yani adli kaydı temiz olmalıdır. Temizlik ve hijyen konusunda titiz birisi olmalıdır. Bulaşıcı hastalığı olmamalıdır. Bu nedenle seçeceğiniz bakıcı için adli sicil kaydı, portör muayenesi, akciğer grafisi, hepatit testi gibi sağlık raporlarını mutlaka istiyoruz.

Bu raporların kopyalarını size teslim ediyoruz. Güvenliğiniz açısından nüfus kaydı sureti, ikametgah kağıdı gibi bilgilerini de sizinle paylaşıyoruz. Eğer başka aileler ile çalışmışsa mutlaka referans araştırmalarını yapıyoruz; olumsuz referanslar aldığımız kişileri portföy listemize dahil etmiyoruz. Daha da emin adımlarla gitmek isterseniz, evinizin odalarına kamera taktırabilirsiniz ve gün boyu bakıcıyı istediğiniz an bilgisayarınızdan görüntüleyebilirsiniz.

istanbul çocuk bakıcısı firuz 7

Ev Ortamında Dikkat Edilmesini İstediğiniz Konuları Mutlaka Bakıcıya Bildirin

Karşılıklı konuşulan bakıcıyla anlaştınız, referans konusunda olumlu dönüşler bildirildi. Çocuk bakıcısı nasıl seçilir sorusunun cevabını buldunuz ve aldığınız kişinin doğru kişi olduğundan emin oldunuz. Her evin kuralları farklıdır; ev sahibi olarak uyulmasını istediğiniz kuralları mutlaka bakıcıyla paylaşın, hatta söz uçar yazı kalır felsefesinden hareket ederek yazılı hale getirin. Karşılıklı olarak imzalayın, aynı şirketlerin personellerine yaptığı gibi davranın, sonuçta siz bakıcınızın işvereni durumundasınız. Daha fazla detaylı bilgi için buraya tıklayarak anasayfa’ya devam edebilir veya iletişim sayfamızdaki telefon numaraları ile bizleri arayabilirsiniz.

istanbul çocuk bakıcısı firuz 8

Yorum Yap

Dil >