Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı ile Annenin İlişkisi

By Ocak 10, 2019 No Comments

Çocuk Bakıcısı ile Annenin İlişkisi

Çağımızda ailelerin çocuklarını emanet ettikleri çocuk bakıcısı sayısı her geçen gün artıyor. Bu da doğru seçim konusunda bazen aileleri zor durumda kalmasına neden oluyor. Bir bakıcıda olması gereken özelliklerden sonra ailenin, bakıcılara olan tutumu da büyük bir sorun yaratabiliyor.

Aileler, çocuklarını bırakıp işlerine giderken hep bir tereddüt yaşamaları genelde ortak bir problemdir. Çocuğu yemek yedi mi? bakıcı iyi ilgileniyor mu? gibi soru işaretleri her zaman vardır. Ancak aileler güven duygusu oluşana kadar bu durumu yaşarlar. Bunun için çocuk bakıcısı seçimlerinde çok dikkatli davranılması gerekir. Tabi ki ailelerin de bu anlamda üstlerine düşen görevleri yapmaları çok önemlidir.

Çocuğunuzun bakımı için size uygun bir çocuk bakıcısı buldunuz. Her şey yolunda gidiyor ve çocuğunuzla ilgisinden memnunsunuz. Ancak asla çocuğunuzun bakıcıya anne demesine müsaade etmeyin. İş dönüşü çocuğunuzla bolca vakit geçirmeye dikkat edin. Bu şekilde çocuğunuzla aranızda mesafe oluşmasının önüne geçmiş olursunuz. Annelerin bütün sorumluluğu bakıcılara yüklemesi de doğru bir davranış olmaz. Bu şekilde bakıcının üzerine fazla sorumluluk yükler onun çabuk sıkılmasına neden olabilirsiniz.

Çocuk Bakıcısı ile Annenin İlişkisi

Çocuk Bakıcısı ile Annenin Sorumlulukları

Anneler her zaman bakıcı ile arasına mesafe koymalıdırlar. Bu şekilde bakıcınız ile daha kolay iletişim kurabilirsiniz. Aileler, kesinlikle çocuk bakıcısının hakkını tam olarak vermeli ve böylece çocuğunuz ile bakıcı arasında iyi bir bağ oluşturmuş olursunuz. Eğer maaşını eksik verir ya da bakıcıya karşı haksızlık yaparsanız bu durum çocuğunuzu etkiler. Ardından sizde yeniden çocuk bakıcısı arayışına girmek zorunda kalırsınız. Çok sık bakıcı değiştirmek de çocuğunuzda bazı problemler meydana gelmesine sebep olur.

Sizden daha çok çocuğunuzla vakit geçirmesi nedeniyle çocuk hakkında alınacak kararlarda ona da danışmanız bakıcının ona güven duyduğunuzu hissetmesini sağlar. Bakıcınız ile iletişim halinde olmanız ve sorunlarına birlikte çözüm aramanız çocuğunuza daha fazla ilgi göstermesine katkı sağlar. Aileler, bakıcılarına arada bir sürprizler yaparak onları mutlu etmeli ama yanlış davranışlar karşısında da uyarmayı ihmal etmeyin.

Dilerseniz İstanbul’da çocuk psikolojisi konusunda Zekeriyaköy, Bahçeşehir, Sarıyer, Florya ve Göktürk’te hizmet veren kuruluşlardan destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Dil >